Kontaktuppgifter

Adress
S:ta Eugenia Katolska Församling
Kungsträdgårdsgatan 12
111 47 Stockholm

Telefon
08-505 780 00

E-post
exp@sanktaeugenia.se

Expeditionens öppettider
Måndag, onsdag & torsdag kl 09.00-13.00
Tisdag kl 14.00-17.00
Fredag stängt

Kontakta expeditionen

Övriga kontaktuppgifter

Kyrkoherde

Pater Dominik Terstriep S.J.
kyrkoherde@sanktaeugenia.se
08-505 780 07

Kaplan

Pater Lukas Kraus S.J.
lukas.kraus@sanktaeugenia.se
08-505 780 07

Övriga präster

Pater Stefan Dartmann S.J.
stefan.dartmann@sanktaeugenia.se
08-505 780 35

Pater Klaus P. Dietz S.J.
Präst för S:ta Ragnhilds kapell, Bromma
klaus.dietz@sanktaeugenia.se
076-948 96 89

Pater Jörg Nies S.J.
jorg.nies@sanktaeugenia.se

Pater Mikael Schink S.J.
mikael.schink@gmail.com

Fader Marcus Künkel
Sjukhuspräst
070-278 15 12
Om han är upptagen, kontakta någon av församlingens präster.

Diakoner

Antonio Baljovic
antonio.baljovic@sanktaeugenia.se
073-965 84 16

Ronny Elia
ronny.elia@sanktaeugenia.se
073-505 05 44

Anders Wickström
anders.wickstrom@sanktaeugenia.se
08-505 780 15

Systrar

Syster Veronica Osuji DMBM
sr.veronica@sanktaeugenia.se
076-564 84 34

Syster Perpetua Orji DMBM
sr.perpetua@sanktaeugenia.se
073-995 96 23

Syster Ifeoma Agbi DMBM

Övriga medarbetare

Programansvarig

Claudia Hammerich
katolsktforum@sanktaeugenia.se
08-505 780 23

Äldreverksamhet

Ingegerd Lennartsson
ingegerd.lennartsson@sanktaeugenia.se
08-505 780 09

Ungdomskonsulent

Rodas Berhane
barnungdom@sanktaeugenia.se

Ungdomskoordinator

Milena Tecle
barnungdom@sanktaeugenia.se

Kyrkomusiker

Ulf Samuelsson
ulf.samuelsson@sanktaeugenia.se
070-591 67 87

Anne Maj Samuelsson
annemaj.samuelsson@sanktaeugenia.se
076-947 19 58

Helena Mann Sundström
helena.mann@sanktaeugenia.se
070-990 50 39

Expeditionsansvarig

Paulina Sabir
exp@sanktaeugenia.se
08-505 780 00

Informatör/Administratör

Elisabeth Kvist
elisabeth.kvist@sanktaeugenia.se
08-505 780 00

Ekonomi- och personalchef

Alfonso Aparicio Segercrantz
alfonso.aparicio@sanktaeugenia.se
08-505 780 04

Fastighetsansvarig

Henrik Ström
henrik.strom@sanktaeugenia.se
08-505 780 16

ETIO-ERITREANSKA OCH MISSIONEN

Abba Haile Tesfamariam
hailetesfamariam30@gmail.com

SYRISKA KATOLIKER

Fader Adris Hanna
adris.hanna@katolskakyrkan.se
070-773 20 65

donate-online
Donate to parish
 kr. 
Personlig Information

Kreditskortsinformation
Detta är en säker SSL-krypterad betalning.

Faktureringsuppgifter

Donationstotal: 100 kr.